W przypadku kredytów- wszystko jedno czy gotówkowych czy hipotetycznych, kredytobiorca decyduje się o pożyczenie od kredytodawcy, którym zwykle jest bank, określonej kwoty pieniędzy. Przy spłacaniu zadłużenia kwota kapitału zostaje powiększona o dodatkowe opłaty, o których każdy klient banku powinien wiedzieć przed podpisaniem umowy. Jednocześnie ważne jest, aby klient nie tylko wiedział o takich opłatach, ale przed podpisaniem wiążących go papierów zdawał sobie sprawę z ich wysokości w ofercie banku, z której zdecydował się skorzystać.
Opłaty bankowe- Oprocentowanie i prowizja
Wysokość oprocentowania jest najważniejszą dla klientów informacją na temat kredytu, który chcą wziąć. Oprocentowanie określa bowiem, o ile powiększona zostanie każda rata spłacanego zadłużenia. Jeśli oprocentowanie wynosi 10%, kwota 1000 zł to rata w umowie na 10 miesięcy będzie wynosić 110 zł. Nawet przy niskim oprocentowaniu należy jednak być uważnym. Może się zdarzyć tak, że niskie będą one wyłącznie przez część trwania umowy, o czym z pewnością klient będzie poinformowany w umowie. Późniejsze oprocentowanie może być wtedy znacznie większe, co powoduje, że kredyt będzie mniej opłacalny niż taki o stałym poziomie oprocentowania. Prowizja natomiast to jednorazowe wynagrodzenie dla banku za użyczenie kredytobiorcy pieniędzy. Od czasu zmiany ustaw, prowizja w kredytach gotówkowych ciągle rośnie. Klient powinien kolejny raz być uważny. Banki decydują się na zmniejszenie lub całkowitą eliminację oprocentowania, aby skusić klientów. Wysokość prowizji bowiem wyrównuje ich straty i kredyt okaże się dużo mniej korzystny niż z wyższym oprocentowaniem, ale mniejszą prowizją.
Ubezpieczenia
Zwłaszcza w przypadku wyższych kwot zadłużenia niezwykle ważne jest ubezpieczenie kredytu. Ochrania ono zarówno kredytobiorce, ponieważ nie znajdzie się na liście dłużników oraz kredytodawce, ponieważ odzyska swoje pieniądze. Po wpłaceniu ubezpieczycielowi konkretnej kwoty, jednorazowej lub płaconej w ratach, ten zobowiązuje się do spłacenia całego kredytu w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić z powodów określonych w umowie. Zwykle jest to nagła utrata pracy zmniejszenia dochodów, śmierci lub choroba powodująca trwałe kalectwo. Dla banku jest to gwarancja zabezpieczenia jego pieniędzy, więc albo proponuje obniżenia oprocentowania dla klientów decydujących się na ubezpieczenie lub też w warunkach wzięcia kredytu znajduje się punkt wymagający od kredytobiorcy wzięcia ubezpieczenia lub nalicza jego koszty w raty kredytu.