Kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki szukamy kredytu, który będzie tani i najbardziej dla nas opłacalny. Reklamy kredytów gotówkowych atakują nas z każdej strony: w radiu, telewizji, w prasie, a nawet na bilbordach. Reklama dźwignią handlu, jednak to nie znaczy, że najlepiej reklamowany kredyt będzie dla nas najbardziej korzystny. Trzeba sprawdzić kilka ofert, zagłębić się w temat i wybrać odpowiedni kredyt tak, aby nie przepłacać.
Jak znaleźć informacje?
Najszybsze jest szukanie ofert w internecie. W zaciszu domowym można spokojnie przejrzeć oferty, poszukać opinii innych kredytobiorców, albo zanotować sobie nurtujące nas pytania z którymi udamy się do banku. Można skorzystać z kalkulatorów, porównywarek kredytów, czy też rankingów kredytów gotówkowych. Z taką podstawową wiedzą możemy udać się do banku, by dopytać o szczegóły. Bank ma obowiązek udostępnić klientowi formularz informacyjny, który zawiera wszystkie dane na temat kredytu. W formularzu znajdują się dane dotyczące wszystkich kosztów kredytu, a także opisane są produkty dodatkowe do kredytu. Do produktów dodatkowych zaliczamy konta osobiste, ubezpieczenie kredytu, oraz wszelkie dodatkowe opłaty które może pobrać bank na przykład za wysłanie monitu gdy nie zostanie zapłacona miesięczna rata.
Bardzo ważne RRSO.
Stopa RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wyznacznik, który w pierwszej kolejności mówi o atrakcyjności kredytu. Jest to wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu uwzględniający prowizję, marżę i wszelkie dodatkowe opłaty pobierane przez bank. W RRSO nie są uwzględniane koszty produktów dodatkowych, dlatego osobno trzeba na nie zwrócić uwagę. Mogą to być na przykład koszty różnego rodzaju ubezpieczeń, które wymaga bank. Jeśli porównujemy kilka kredytów musimy brać pod uwagę właśnie RRSO, a nie nominalny koszt kredytu, który najczęściej jest podawany w reklamach, prospektach i ulotkach. Takie dane zmylają, a nie przedstawiają całkowitego kosztu.
Ważna historia kredytowa.
Od naszej historii kredytowej w dużej mierze zależy czy kredyt w ogóle zostanie nam przyznany.
Historia kredytowa sprawdzana jest przez każdy bank w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w popularnym BIKu.. BIK zawiera wszystkie dane o naszych zobowiązaniach, ile posiadamy kredytów, w jakiej są wysokości i czy spłacamy je w terminie itp. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto zadbać o to, by nasza historia kredytowa była jak najlepsza. To pomoże nam w uzyskaniu kredytu, gdyż będziemy dla banku rzetelnym klientem.