Do najpopularniejszych kredytów bankowych i w ogóle produktów bankowy, należą kredyty gotówkowe. Taki kredyt jest niemal uniwersalny, jeśli chodzi o finansowanie typowych potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego. Może on być użyty na dowolny cel konsumpcyjny, czyli niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za jego pomocą można więc sfinansować na przykład zakup sprzętu potrzebnego w domu, wyjazd na wakacje, czy organizację świąt, albo dużej imprezy rodzinnej. Kredyt oczywiście kosztuje, ponieważ naliczane są odsetki. Z tego też powodu warto dokładnie przejrzeć liczne oferty, aby znaleźć najbardziej korzystna finansowo opcję, przy czym opłacalność finansowa nie jest tu jedynym kryterium.

Jeśli chodzi o koszty, to największe znaczenie ma oprocentowanie, które w zasadzie bezpośrednio odpowiada za to, ile kredyt będzie nas kosztował. Oprócz oprocentowania znaczenie może mieć również opłata prowizyjna, która nie zawsze jednak występuje. Pod uwagę trzeba też wziąć sam rodzaj oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie to takie, które nie zależy właściwie od zmian stóp procentowych i jest takie samo przez cały okres spłaty. Zmienne natomiast będzie malec w przypadku obniżki stóp procentowych, albo też będzie rosnąć w przypadku ich podwyżki. Można też wziąć pod uwagę koszty miesięczne związane z wysokością rat oraz sposobem spłaty. Można na przykład znaleźć oferty z ratami równymi oraz z ratami malejącymi. W pierwszym przypadku wszystkie raty są po prostu jednakowej wysokości, natomiast w drugim każda następna rata jest mniejsza, ponieważ naliczanie odsetek następuje od kapitału pozostającego do spłaty.

Zanim otrzymamy kredyt, będziemy też musieli przejść pewne formalności, w tym takie, jak sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. Bank może poprosić nas o zaświadczenie o dochodach, a także wymagać ubezpieczenie kredytu, albo poręczenia przez inną osobę. Warto też pamiętać, aby mieć na bieżąco regulowane inne zobowiązania kredytowe, ponieważ bank może również zajrzeć do naszych danych znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu będzie miał dostęp do informacji na temat tego, czy spłacaliśmy poprzednie zobowiązania sumienie i czy jesteśmy solidnymi kredytobiorcami.

Zobacz także:  Czy tani kredyt gotówkowy jest możliwy?